Każdy materiał posiada szereg cech i właściwości, które przekładają się na konkretne korzyści dla użytkowników. Dlatego bardzo ważne jest, aby prawidłowo dobrać rodzaj okien, który najlepiej odpowiadają naszym potrzebom.
Okna drewniane.
Okna drewniane są najbardziej tradycyjną opcją. Drewno jest dobrym naturalnym izolatorem i estetycznie jest bardzo atrakcyjne. Ponadto, okna z drewna mogą być wyprodukowane ze względną łatwością, dając prawdziwe dzieła rzemiosła.
Mają jednak również swoje wady.
Jest to najdroższy materiał, zarówno pod względem kosztów, jak i konserwacji. Drewno absorbuje wilgoć, która może powodować jego pęcznienie, pękanie i krzywiznę, a także jest bardziej narażone na zanieczyszczenia i ekspozycję na zmiany temperatury oraz światło słoneczne. Ma to wpływ na jego właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Ponadto, mimo że jest to materiał naturalny, produkcja okien drewnianych powoduje wyrąb wielu obszarów leśnych i w konsekwencji szkody dla środowiska.
Okna aluminiowe.
Okna aluminiowe oferowane są w szerokiej gamie kolorów i wykończeń, foliowane lub lakierowane. Jednakże, jako metal, aluminium jest dobrym przewodnikiem energii, dlatego jego właściwości izolacyjne i efektywność energetyczna są niższe niż innych materiałów. Co więcej, fakt ten łączy się z koniecznością skręcania narożników, ponieważ nie można ich spawać hermetycznie, co w konsekwencji powoduje przedostawanie się powietrza i hałasu.
Aby temu przeciwdziałać, wysokiej klasy okna aluminiowe są teraz zaprojektowane z przegrodą termiczną: plastikową przegrodą, która jest umieszczona w środkowej części profili, aby ograniczyć przedostawanie się zimna. Kolejną mocną stroną jest szeroki wybór okien i akcesoriów oraz łatwość ich obróbki. Aluminium jest bardzo lekkim i odpornym metalem, ale ma tendencję do tworzenia się zarysowań.
Okna PCV.
Ponad 30 lat temu zaczęły stawiać pierwsze kroki w Europie ze względu na swoje większe właściwości izolacyjne i efektywność. Dziś jest to teraźniejszość i przyszłość okien. Okna PCV charakteryzują się doskonałą izolacyjnością termiczną i akustyczną, ponieważ oprócz samego PCV są one zaprojektowane i wytłaczane z kilkoma wewnętrznymi komorami powietrznymi.
Jest to materiał o bardzo wysokiej trwałości i bardzo niskich kosztach utrzymania, potrzebna jest tylko woda i mydło, ponieważ jest odporny na zanieczyszczenia i bardzo odporny na działanie czynników atmosferycznych. Kolor pozostaje niezmienny w czasie, a dzięki nowym technologiom foliowym może być wykonany w szerokiej gamie kolorów i wykończeń drewnianych i metalowych, zarówno gładkich jak i fakturowanych.
Kolejną jego wielką zaletą jest zdolność do 100% recyklingu i mniejszy wpływ na środowisko w procesie produkcji: według badań okna z PVC są o 45% bardziej wydajne niż okna aluminiowe i o 15% bardziej wydajne niż okna drewniane w zakresie redukcji emisji CO2 do atmosfery.