Różnorodność modeli drzwi wewnętrznych z drewna na dzisiejszym rynku może nie tylko zmylić niedoświadczonego kupującego, ale także spowodować impas decyzyjny. Aby zrozumieć, dlaczego jeden produkt jest drogi, a kolejny jeszcze droższy trzeba posiąść choćby podstawową wiedzę.
Różnice pomiędzy drzwiami i ich konstrukcjami
W rzeczywistości wszystko jest dość proste. Wygląd, oczywiście, odgrywa ważną rolę przy wyborze modelu drzwi. Na pierwszy rzut oka można oszacować skrzydło drzwiowe i ocenić design i ogólne wykonanie. Ale oprócz cech estetycznych istnieją inne niezwykle ważne właściwości drzwi. Zalicza się do nich przepuszczalność dźwięku lub odporność na warunki klimatyczne. Oczywiście przy wyborze drzwi warto również sprawdzić ich zabezpieczenia. Jeden z mieszkańców w Tczewie nie miał drzwi antywłamaniowych w mieszkaniu i musiał narazić się na straty materialne. Cała sytuacja została opisana tutaj na stronie tczewinfo.pl.
Zgodnie z konstrukcją drewniane drzwi można podzielić na trzy grupy:
- modele z litego drewna
- płatwiowe
- ramowe
Lite drewno
W tym przypadku skrzydło drzwi jest w całości wykonane z naturalnego drewna dostępnych gatunków. Najcenniejsze są dąb, buk i jesion. Jednak często wykonuje się drzwi z bardzo plastycznego drewna sosny.
Wykończenie fornirem tańszych gatunków drewna podnosi walory estetyczne i obniża znacznie koszty.
Drzwi z litego drewna wykonuje się z desek odwróconych względem siebie kierunkiem włókien, tak by zapobiec deformacji.
Skrzydła płatwiowe
Główną cechą tej konstrukcji rusztowanie z litego drewna wykonane w formie kratownicy wypełnionej tak zwanymi płatwiami. Wypełnienie może być wykonane z materiałów drewnopodobnych. Drzwi dzięki temu są mocniejsze i tańsze.
Drzwi ramowe
Prostokątna rama z naturalnego drewna jest osłonięta po obu stronach arkuszami tańszego materiału. Wypełniaczem jest materiał w postaci plastra miodu z materiałów niezwykle lekkich i wytrzymałych. Jest to najbardziej ekonomiczny rodzaj drzwi wewnętrznych, dlatego jest szeroko rozpowszechniony. Zaletą jest niezwykle niska cena. Wadą jest niska izolacja akustyczna i wytrzymałość w perspektywie długiego użytkowania.